COLO Tudatosság
Számunkra fontos a környezettudatos élet. Még ha kicsik is vagyunk, figyelünk arra, hogy milyen kölcsönhatásba kerülünk a környezetünkkel. Ezért az egyik döntésünk az, hogy nem használunk pálmaolajat a termékeinkben. Ezzel járulunk hozzá az esőerdők védelméhez.
Mi is a probléma a pálmaolajjal?
Az elmúlt évtizedekben a pálmaolaj iránti kereslet egyre inkább nőt. Ez elsősorban annak tudható be, hogy hektáronként tízszer annyit tudnak előállítani, mint szójából vagy repcéből, így népszerű, olcsó tömegolajjá vált.
Az eredetileg Afrikában őshonos növényt manapság már nagyüzemi szinten termesztik Ázsiában. Elsősorban Indonéziában és Malajziában - ahonnan a világ pálmaolaj termelésének a 85%-a származik - és Dél-Amerikában is, ahol sok a csapadék, elég meleg is van, és nem utolsó sorban olcsó a munkaerő….
A beruházók egyre nagyobb területeket vonnak be a gazdálkodásba és pusztítják el az esőerdőket, égetik fel a területet, így akár napi 20 hektárnyi esőerdőt tüntetnek el a föld színéről…ezzel jelentős mértékben hozzájárulnak a klímaváltozáshoz.
A kontrolálatlan, nagyarányú erdőírtással több ezer állat válik hontalanná, és így sok fajt veszélyeztet a kihalás, mint például a szumátrai tigrist, paradicsommadarat vagy orángutánt.
Az orangután - amelyik csak Borneó és Szumátra szigetén él - a legveszélyeztetettebb állatfajok közé tartozik. Az elmúlt 60 év alatt több mint 50 százalékkal csökkent a populációja. A szakértők becslése szerint tíz éven belül kipusztul, ha nem sikerül leállítani az erdők további letarolását. Létszámuk azért is csökken ennyire drasztikusan, mert a pálmaültetvényeken kártevőkként irtják őket, akik élelemforrás hiányában lelegelik a fiatal pálmacsemetéket.
Hol találkozhatsz a pálmaolajjal?
Évente több mint 50 millió tonna pálmaolajat dolgoznak fel a gyártók. Gondoltad volna, hogy egy átlag nyugati ember évente 10 kilogrammot is elfogyaszt belőle….?Édességek, fagyik, kekszek, levesporok, margarin és egyéb élelmiszerek alapanyagaként, sőt sok helyen ebben sütik ki a hasábkrumplit is.
A kozmetikai ipar is felhasználja tömegnövelő szerként: rúzsokban, testápolókban, szappanokban....
Sajnos nincs még egyöntetű szabályozás az elnevezésekben, így több mint 170 néven jelenítik meg az összetevők listáján. Ha kozmetikai termékeidet szeretnéd ellenőrizni, ilyen nevet keress a terméken, az összetevők között: Palm Kernel (Elaeis Guineensis) Oil, Sodium Palmate, Sodium Palm Kernelate, Hydrogenated Palm Oil...
További információ a www.orangutanprotection.com, www.janegoodall.hu oldalon olvasható.
blog comments powered by Disqus