Amit a száraz bőrről érdemes tudni
A téli bőrszárazság jó apropó arra, hogy foglalkozzunk a száraz bőrrel. Az extrém hideg és a fűtés hatására minden bőr szárazabb lesz. A zsíros bőr ilyenkor némiképp normalizálódik, de a száraz bőr még szárazabb lesz. Tudod, hogy mitől száraz a bőröd? És hogy zsírhiány vagy vízhiány okozza a száraz érzetet? Mire érdemes odafigyelni, ha arcápolási vagy testápolási termékeket vásárolsz? A blogbejegyzésben összegyűjtöm, hogy mik jellemzik az adott bőrproblémát, mikre figyelj az ápolásánál, milyen összetevőket érdemes elkerülnöd, ha azt akarod, hogy a bőröd a tléi hidegben ne romoljon.
MIelőtt belevágunk, mindenképp néz meg ezt a cikket, hogy különbséget tudj tenni, hogy vízhiányos vagy zsírhiányos inkább a bőröd.
Mik lehetnek a száraz bőr tünetei?
Fürdés után feszül és húzódik. Tapintása durva, érdes. Az arcbőr színtelen, matt fényű. Egyre több a finom és mélyebb ránc az arcon. Hámlik. Könnyen kivörösödik, akár gyulladásra is hajlamos. Extra esetben ekcémás, sebes lesz a felület.
De mitől szárad ki a bőr?
Kezdjük az alapoknál: A bőr külső rétege, a szaruréteg, ami ugyan elhalt hámsejtekből áll, még is nagyon fontos védőfeladatot lát el. Ez a réteg segít megőrizni a bőr víztartalmát, amely biztosítja az élő bőr mélyebb rétegeinek egészségét és hidratáltságát. Ha ez megsérül, és nem tudja megtartani a vizet, a bőr kiszárad. Ezeket a sérüléseket okozhatja például a nap-égés. A leégett bőrfelület hosszútávon roncsolódik, így nem képes a bőr védelmét ellátni.
A rosszul megválasztott szárító hatású kozmetikum, tisztítószerek (tusfürdők, szappanok) is csak fokozzák a bőr szárazságát, mint például az alkohol és az SLS tartalmú készítmények. Sokszor emlegettük már az összetevők listáját. Tényleg érdemes átbogarászni őket.
A külső környezeti hatások között szerepel a hideg, szeles idő, azaz a hőmérséklet-ingadozás és a száraz levegőjű szoba is.
A harmadik ok, ami előidézheti a száraz bőrt, a zsírhiány - az inkább hormonális hatású és az idősödő bőrt érinti. A hormonháztartás változásával ( pl parjzsmirigy probléma) az öregedés egyik jele, hogy a bőrünk veszít a zsírtartalmából, és így egyre szárazabb, vékonyabb lesz, szinte pergamen- szerűvé válik.
Függetlenül attól, hogy tudnád, vízhiányos vagy zsírhiány a bőröd van pár általános szabály amit érdemes megtenned.
Milyen lépéseket célszerű első körben megtenned?
Mondj búcsút a szárító alapanyagokat tartalmazó készítményeknek: Ezek főleg az erősen habzó lemosók, tusfürdők, amik például nátrium lauril-szulfátot (sodium lauryl sulfate, SLS) tartalmaznak.
Az extra száraz bőrűeknek a natúr szappanokat is célszerű kerülni. Ők csak max. a 25-30% zsírozású szappanokat használhatják vagy a mosakodó krémeket.
Kerüld a szintetikus összetevőket! Ezek nem hogy javítanák, de még ronthatnak is a helyzeten. A többségük nem engedi lélegezni a bőrt és ráadásul még a maradék vizet is elszívják a bőrből. Biztos tapasztaltad már, hogy egy idő után egyre több és több krémre van szüksége a bőrödnek, de még mindig úgy érzed, hogy húzódik.
A szintetikus összetevőkről – petrolatum, PEG, propyleneglycol, EDTA, SLS, paraffin, vazelin, szilikon stb. - külön blogbejegyzésben írtam már.
Kerüld az alkohol tartalmú tonikokat, lemosókat. Ilyen néven szerepelnek az INCI listán: izopropil alkohol (isopropyl alcohol), alcohol denat. Az alkohol mellett az illóolajok bizonyos típusa is irritálhatja a bőrt. A levendula a zsíros bőr nagy barátja, de az extra száraz bőrt még jobban szárítja.
Retinol: a retinol, bár nagyon divatos összetevő, szárítja a bőrt. Ezért ha érett a bőröd akkor csak "szendvics krémezéssel használd, vagy térj át a természetes retinolra, a bakuchiolra, mi nem szárítja a bőrt, de minden jót tud, amit a retinol is.
Bár a téli hidegben jól esik a forró fürdő, de a szárazbőr esetében tanácsos elkerülni, és inkább a langyos fürdőt részesíteni előnyben.
Alapvetően az arcbőrt nem tanácsos erős, durva eszközökkel ( pl. tufa szivacs, só stb.) radírozni. A száraz arcbőrt viszont kifejezetten tilos! A durva szemcsés anyagok megsértik a hámréteget, mikro repedéseket okoznak. Viszont célszerű, és kell is hámlasztani, de csak kíméletesen! Ehhez gyümölcssavas, AHA savas arcradírt használj. A természetes gyümölcssav kíméletesen távolítja el az elhalt hámréteget, kitisztítja a pórusokat. Selymesen simává varázsolja a bőrt, ráadásul utána az arckrémed még jobban beszívódik. De ha pirosodásra hajlamos a bőröd, akkor inkább az enzimes hámlasztót vesd be, ami az érzékeny bőr barátja.
Most nézzük azokat az összetevőket, amelyek igazán szuper hatékony ellenszerei a szárazságnak.
A hidegen sajtolt olajok közül a száraz bőr legjobb ápolója a shea vaj, a ligetszépe (csak télen!!! mert fényérzékennyé teszi a bőrt), a makadámdió vagy a camélia olaj, vagy a borágó olaj. Ezek az olajok gyorsan beszívódnak, telített zsírsavakkal táplálják a bőr mélyebb rétegeit is.
Azt hinnénk, hogy a száraz bőrt kezelhetjük bármilyen olajjal. Ez sajnos tévedés. A napraforgó olajat tartalmazó krémeket célszerű az extra száraz bőrűeknek kerülni. (Helianthus annuus /Sunflower).
Keresd a krémekben az antioxidánsokat! Antioxidánsok olyan természetes összetevők, amely a környezet káros hatásaival szemben és a bőrroncsoló szabadgyökök ellen védenek, és visszaállítják a bőr roncsolt felületét, ráadásul még a gyulladást is hatékonyan csökkentik. Ezek lehetnek vitaminok C, E (thocoperol) , A (retinol), Q10 vitaminok, vagy olajok: ilyen például az avokádó, az argán, vagy a búzacsíra olaj.
Hialuron sav a száraz bőr ellen? Igen! A hialuron savval kapcsolatosan sok féligazság kering a köztudatban. Úgy ismerjük, mint ránctalanító csodaszer. De ennek a zseniális hatóanyagnak nem ez a legfontosabb tulajdonsága, hanem az, hogy segíti a bőr hidratáltságát megőrizni. Megköti a víz molekulákat a sejtekben, így az kevésbé tud kiszáradni, és így megakadályozza, hogy kialakuljanak a ráncok.
Foglalkozzunk még egy kicsit a csomagolással is! Nem mindegy, hogy az antioxindást tartalmazó krémed milyen tégelyben van. A tégelyes- az az klasszikus - kiszerelések nem alkalmasak ilyen krémek tárolására. Levegővel és fénnyel érintkezve az antioxidánsok lebomlanak, és elveszítik hatékonyságukat. Inkább olyan készítményeket keress, melyek pumpás vagy airless/pumpás tégelybe vannak zárva.
És végszónak! Igyál sok sok folyadékot!:)
blog comments powered by Disqus