Hogyan kezeld a maszk okozta bőrproblémákat?
A szájmaszk lassan korunk szimbólumává válik, és ahogy telnek a hónapok, egyre többen szembesülnek az új népbetegség látványos tüneteivel.... és lehet, hogy nem is tudják mi okozza. És Te? Hogyan lehet küzdeni a arcmaszk okozta bőrproblémák ellen és megelőzni a kialakulását? Erről olvashatsz a szakértői cikkünkben bővebben.
Biztos te is láttál már fotókat olyan frontvonalban dolgozókról, akiknek az arcán maradandó nyomot hagyott az egész napos maszkviselés. Bár szerencsénkre a többségünknek nem kell egész nap maszkban lennünk, ettől függetlenül sokatoknak okozhatott már kellemetlen perceket a maszk viselése, még akkor is, ha csak napi pár órát kellett eltölteni benne. Pattanás, irritációk, mitesszerek, gyulladás, ekcéma, és még sorolhatnám… Olyannyira gyakorivá vált ez a probléma (és örülj neki, ha nem találkoztál még vele, vagy csak nem tudsz róla?), hogy már neve is van, sőt túlzás nélkül mondhatjuk, hogy megvan 2020 új bőrbetegsége: a MASZKNE (maszk + acne).
A szájmaszk alatti környezet remek táptalaj a különféle bőrproblémák megjelenéséhez. A meleg, páradús levegő, a rossz szellőzés, a por, az izzadás, a szennyeződések mixe, ideális táptalaja a mikroorganizmusok szaporodásának és a pórusok eltömődésének. Plusz a maszk dörzsölése és a bőr védőrétegének a hiánya vagy a sérülése is rásegít a probléma kialakulásához. Emiatt az “ideális kombó” miatt pillanatok alatt kialakulhatnak a piros foltok, a gyulladt pattanások, de súlyosabb esetben ekcémát, vagy periorális dermatitiszt is okozhat. Az érzékeny bőrűek fokozottan veszélyeztetettek, de a gyerekek bőrét sem kíméli. A kialakuló bőrproblémákat még inkább előidézheti a nem megfelelő bőrápolási rutin megválasztása.
Hogyan, miért? Egy kis biológia
A bőr legfelső rétegében, a felhámban (epidermisz) a szarulemezek olyan szorosan illeszkednek egymáshoz, hogy fizikailag meggátolják a külső anyagok, kórokozók bejutását a szervezetbe, és megakadályozzák, hogy a bőr nedvessége elpárologhasson. Hogy ez a védő háló mennyire erős és áthatolhatatlan a lipidek felelnek (a lipidek egyik alkotóeleme a ceramid). A bőr lipid tartalmának köszönhető, hogy képes meggátolni a bőr kiszáradását, így a bőröd felszíne hidratált, puha, rugalmas marad, sőt a megfelelő hidrolipid filmréteg segít helyreállítani a károsodásokat is.
Azt is tudnod kell, hogy az arc bőre sokkal vékonyabb és érzékenyebb, mint a test többi felülete. Tehát ha ez a többfunkciós barrier réteg valami miatt megsérül, (akár mechanikai úton dörzsöléssel, vagy kémiai úton egy erős vegyszer által), máris szabad az út a kórokozóknak... és maszkon van belőle bőven...
Hogyan kerüld el a maszk okozta bőrproblémákat?
Alaposan moss kezet,vagy fertőtleníts, mielőtt le és felveszed a maszkot
Minden maszkot lehetőleg csak egyszer használj. Az eldobható maszkot dobd el (ne használd többször), a mosható maszkokat naponta cseréld. Használat után az utóbbiakat mindig mosd ki minimum 90 fokos vízben, gyengéd mosószerrel. A bőrön sokkal érzékenyebb a bőröd, mint a tested más területén, emiatt a maszk mosásához érzékeny bőrre való mosószert használj. Jó alaposan mosd ki, de ne használj öblítőt. Az öblítő molekulái is reakcióba léphetnek a bőröddel, és az adott arckrémeddel, ami irritációt is okozhat, de el is tömítheti a pórusokat. Ha nem mosod ki nagyon alaposan, a kezedről, a levegőből, a bőrödről rárakódó olaj, smink maradványok, és egyéb szennyeződések visszakerülnek az arcbőrödre, ami tökéletesen elég a pattanások, vagy az egyéb bőrbetegségek kialakulásához.
A maszkodat tárold jól szellőző, tiszta dobozba, pici zsákba stb. Ne dobd be a táskádba, de a kabátzsebed sem túl jó erre a célra.
Ha lehet, válassz 100%-ban pamut textil maszkot. Olyat, ami pont illik rád, sehol nem szorít, nem dörzsöl vagy irritálja feleslegesen az arcod, de nem bő, nem laza, hogy a funkcióját elláthassa. Első használat előtt mindig mosd és vasald ki.
A bőrápolásodat is érdemes átgondolni, és ennek megfelelően felépíteni a napi rutinod, amivel erősítheted a bőröd védőrétegét.
Mit csinálj, és mit ne?
A bőröd legyen tökéletesen tiszta. A reggeli arctejes lemosásról se feledkezz meg! Kerüld a habzó lemosókat, mert ezekben olyan erős felületaktív hatóanyagok vannak, melyek megsértik a bőröd védőköpenyét, így engedve utat az esetleges kórokozóknak. A tonikot se hagyd ki, de kerüld a szárító alkohol tartalmú termékeket!
Használj hidratáló natúr krémet, lehetőleg olyat, amiben van ceramid, mely segít a bőröd védőrétegét megerősíteni. Mi a téli személyre szabott arckrémeinkbe alapból teszünk ceramidot.
Az arcápolási rutint fejezd be minimum az indulás előtt 20 perccel, hogy a bőröd teljesen beszívhassa a krémeket és a hatóanyagokat, és ne a maszkon landoljanak
Ha teheted, a maszk alatt ne sminkelj, ne használj rúzst. A pigment részecskék, illetve az illatanyag szintén roncsolhatja a bőröd védőrétegét ebben az extrém helyzetben.
Ha hazaértél, alaposan tisztítsd meg a kezed, majd utána az arcodat is mosd le (akár naponta többször) gyengéd arclemosó tejjel. Az egész nap felhalmozódott izzadságot, faggyút, szennyeződéseket a lehető leghamarabb el kell távolítani, hogy ne terhelje tovább a bőröd. Kíméletesen és hatékonyan! Felejtsd el a lemosókendőket és a habzó lemosókat! Az előbbi csak maszatol és nem elég hatékony, a habzó lemosók meg túl agresszívek. Utána ne feledkezz meg a tonikról sem!
Most még fontosabb a rendszeres hámlasztás. Sőt, emelheted a gyakoriságát is heti 2-3-ra. Eleve tilos a bőrödet szemcsés radírokkal kínozni (kávézacc, só, cukor stb felejtős). Ebben a helyzetben, amikor eleve sokkal érzékenyebb a bőr, fokozottan tilos! Használj kíméletes AHA v. PHA hámlasztókat, de csak este!
Esténként mindenképp használj nyugtató, erősítő, védő szérumokat, és egy könnyű hidratálót, hogy megerősítsd a bőr védőrétegét! Lehetőleg natúr verziót válassz, kerüld a parafin, parabén , kőolajszármazékú termékeket, mert azok eltömítik a pórusaidat és a bőröd nem tud megújulni és felkészülni a következő nap extremitásaira.
És ha már bekövetkezett a baj…
Ha már kialakultak pattanások az arcodon, semmiképp se nyomd ki őket! Ha piszkálod, kaparod, nyomkodod, a maszkban elszaporodhatnak az acne baktériumai, és tovább fertőzheted a bőröd.
Ha egész nap úton vagy, és több órán át kell maszkot hordanod, minimum óránként cseréld tisztára, hogy a meglévő pattanások ne fertőzzék tovább a bőröd.
Ha nincs arra lehetőséged, hogy megtisztítsd a bőröd, egy fertőtlenítős teafaolajos permettell, levendula virágvízzel frissítsd/fertőtlenítsd a bőröd. És ha teheted (olyan helyen vagy, hogy nem veszélyeztetsz másokat) vedd le a maszkot, hogy megszáradhasson és a bőröd is egy kis friss levegőhöz jusson
Ahhoz, hogy a bőröd megnyugodjon és gyorsabban tudjon regenerálódni, javasoljuk ezeket a kíméletes tisztító, tonizáló alapdarabokat, és a nyugtató szérumot se felejtsd el.
A pattanások mellett a rosaceas bőrűeknél fokozott figyelem szükséges!
A maszk alatti meleg, párás levegő hatására a bőr hajszálerei kitágulhatnak, ami ronthatja a rosaceát. Ha teheted, válts hűvösebb érzésű maszkra. Csökkentsd az arcbőr egyéb bőrpírt előidéző tevékenységeit, ami ugye alapból tiltó listán lenne egy rosaceas bőr esetén. pl kerüld a forró italokat, az alkoholt, a forró ételeket.